Co to jest nawilżacz i oczyszczacz powietrza?

Gdy robi się chłodniej, Twój dom staje się bardziej suchy, co może prowadzić do wielu nieprzyjemnych efektów ubocznych, takich jak suchość gardła, swędzenie oczu i krwawienie z nosa. Aby złagodzić objawy suchego powietrza, niektórzy ludzie używają w domu nawilżaczy lub oczyszczaczy powietrza. Oba urządzenia dodają odpowiednio wilgoci lub oczyszczają powietrze w domu, jednak działają na różne sposoby. Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które usuwa cząsteczki z powietrza. Nawilżacz dodaje wilgoci do powietrza poprzez zwiększenie jego poziomu. Zarówno nawilżacz, jak i oczyszczacz powietrza to doskonały wybór dla każdego, kto spędza dużo czasu w swoim domu. Chociaż nie zwalczają one bezpośrednio roztoczy lub pyłków, tak jak oczyszczacz powietrza, utrzymywanie wysokiego poziomu wilgotności i zapewnienie, że nie gromadzą się w nim roztocza, może pomóc złagodzić niektóre z negatywnych skutków, jakie te alergeny wewnętrzne wywierają na Ciebie.

Co to jest nawilżacz?

Nawilżacze służą do zwiększenia ilości pary wodnej w powietrzu. Dwa główne typy nawilżaczy to nawilżacze z ciepłym powietrzem i nawilżacze z chłodną mgiełką. Nawilżacze z ciepłym powietrzem wykorzystują parę z gotującej się wody, aby dodać wilgoć do powietrza. Nawilżacze z chłodną mgiełką wytwarzają kropelki wody, które odparowują w powietrzu.

Nawilżacze z chłodną mgiełką są zazwyczaj zalecane dla niemowląt, ponieważ mogą one spowodować oparzenia lub poparzenia w przypadku kontaktu z wodą. Nawilżacz jest dobrym wyborem, jeśli masz suchą skórę, alergie lub częste krwawienia z nosa. Pomaga on również złagodzić objawy astmy i alergii, ponieważ może dodać wilgoci do powietrza w suchym, ogrzewanym środowisku wewnętrznym. Nawilżacze zmniejszają również ilość roztoczy kurzu i innych alergenów, takich jak sierść zwierząt domowych.

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które oczyszcza i filtruje powietrze w Twoim domu. Istnieją trzy główne typy oczyszczaczy powietrza: Filtry HEPA, systemy światła UV i jonizatory. Oczyszczacze powietrza są dobre nie tylko do zwalczania alergii i innych problemów zdrowotnych spowodowanych jakością powietrza w pomieszczeniach.

Według Agencji Ochrony Środowiska, powietrze w pomieszczeniach jest zazwyczaj od dwóch do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli w Twoim gospodarstwie domowym są osoby palące, które wprowadzają do powietrza bierny dym. Oczyszczacze powietrza mogą zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w pomieszczeniach, takich jak kurz i pyłki. Mogą one również zmniejszyć ilość bakterii i zarazków w pomieszczeniach, takich jak te, które powodują grypę.

Co jest lepsze: nawilżacz czy oczyszczacz powietrza?

Chociaż zarówno nawilżacze, jak i oczyszczacze powietrza są korzystne dla Twojego domu i zdrowia, to jednak zajmują się różnymi sprawami. Ponieważ nawilżacze dodają wilgoci do powietrza, a oczyszczacze powietrza usuwają cząstki stałe, są to różne urządzenia o różnych zastosowaniach.

To, które wybierzesz, będzie zależało od Twoich potrzeb i zanieczyszczeń w Twoim domu. Jednym ze sposobów podjęcia decyzji pomiędzy nawilżaczem a oczyszczaczem powietrza jest rozważenie, co chcesz poprawić w swoim domu. Nawilżacz jest najlepszy, jeśli chcesz zwiększyć wilgotność powietrza. Oczyszczacz powietrza działa najlepiej, jeśli w domu jest dużo kurzu lub innych zanieczyszczeń, takich jak dym.